Nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie nuostabias deimanto savybes. Bet ar kas nors girdėjo apie deimantinį plieną? Taip vadinasi gerai žinomas XB5 plienas, iš kurio gaminami didelio stiprumo peiliai, kurie dėl savo eksploatacinių savybių turi gana plačią taikymo sritį. Rinkoje galite pamatyti tiek kolekcinių peilių su žaviomis graviūromis, tiek įprastų virtuvės modelių. XB5 plienas ypač populiarus medžioklės, žvejybos ir turistiniams peiliams gaminti, nes jiems keliami aukšti reikalavimai. Deimantinio plieno peiliai turi didžiausią stiprumą, turi geresnes pjovimo savybes nei dauguma iš kitokio plieno pagamintų peilių.
XB5 deimantinio plieno savybės
XB5 plienas turi didelį atsparumą aukštai temperatūrai ir atsparumą deformacijai. Kai kurie duomenys apie XB5 plieną yra užšifruoti jo pavadinime:
X – nurodo esant chromo kompozicijoje;
B - volframo priedas;
5 - yra volframo procentas.
Be šifruotų duomenų XB5 deimantinis plienas turi šias charakteristikas:
* klampumo savybės 455,0 kJ/m2;
* metalo suvirinamumas neribojamas;
* kietumas 62-65 HRC, kai kurie gamintojai šį skaičių padidina iki 69-70 HRC;
* tankis 7940,0 kg/m3;
* lydymosi temperatūra 1390 C.
Labai didelis stiprumas daugiausia priklauso nuo atlikto grūdinimo kokybės, tai teigiamai veikia lydinio ilgaamžiškumą ir stiprumą.
XB5 plieno pagrindas yra daug anglies turintis metalas, kurio anglies (C) kiekis yra 1,5%, o tai jau daro didelę įtaką aukštam kietumui.
Chromas yra pirmasis legiravimo elementas, lemiantis lydinio atsparumą korozijos procesams, čia jo kiekis neviršija 0,7%, o norint užtikrinti atsparumą korozijai, būtinas minimalus 13%, todėl XB5 yra rūdijantis plienas. Volframas yra pagrindinis legiravimo priedas, leidžiantis pasiekti “deimantinį” stiprumą, iki 5%, patekęs į lydinį, volframas sudaro stabilesnius karbidus nei įprasta geležis. Antrinę vietą užima silicis ir manganas (0,3-0,4%), tokiais menkais kiekiais jie praktiškai neturi įtakos metalo savybėms, tačiau jų dėka lydymosi metu pašalinamas deguonies perteklius.