Dėl metalurgijos plėtros atsirado naujų rūšių plienai, pasižymintys ypatingomis eksploatacinėmis savybėmis. Jie naudojami gaminant tam tikrus gaminius ir dalis, kuriems keliami aukšti reikalavimai. Panašus pavyzdys yra plienas ШХ15. Jo pagrindinė paskirtis yra guolių gamyba, tačiau jo veikimo rodikliai taip pat aktyviai naudojami peilių gamyboje.
Plienas ШХ15 pirmiausia buvo sukurtas kaip pramoninis įrankių plienas, tačiau laikui bėgant jis įgijo didelį universalumą ir tapo vienu geriausių lydinių peiliams gaminti.
Metalas puikiai tinka terminiam apdorojimui, todėl jį galima aktyviai naudoti pjovimo įrankių gamyboje. Po terminio apdorojimo žymiai padidėja peilių stiprumas ir atsparumas dilimui.
Peiliai, pagaminti iš ШХ15, turi ilgą tarnavimo laiką, nes atsparumas išorinėms apkrovoms leidžia ilgą laiką išlikti aštriems. Jie gerai atlaiko išorinės aplinkos įtaką.
Plienas ШХ15 dažnai naudojamas taktinių, medžioklinių ir virtuvės peilių gamyboje. Tokie peiliai be jokių problemų susidoroja su mėsos pjaustymu, kaulų ir šakų pjaustymu, storų virvių pjovimu ir visais namų ruošos darbais. Toks peilis bus gera dovana virtuvės šefui ar profesionaliam medžiotojui.
Plieno ШХ15 savybės
* Aukštas kietumo indeksas. Naudojami guoliai ir peiliai patiria didelę apkrovą, todėl greitai susidėvi. Kad taip neatsitiktų, gaminys turi turėti didesnį kietumą.
* Atsparumas dėvėjimuisi. Plieno ШХ15 paviršiuje nėra trinties, todėl jis ilgą laiką gali išlaikyti savo pirmines savybes.
* Atsparus dideliems smūgiams ir išorinėms mechaninėms apkrovoms. Ant šio metalo įlenkimai dėl tikslių smūgių praktiškai nesusidaro.
* Plieninė konstrukcija puikiai tinka terminiam apdorojimui. Grūdinimas ir atkaitinimas suteikia galimybę pagerinti stiprumą molekuliniu lygmeniu.
Plieno ШХ15 cheminė sudėtis
* Anglis (0,95-1%) - gana didelė jos koncentracija leidžia pasiekti didesnį konstrukcijos kietumą.
* Manganas (0,2-0,4%) – yra beveik visuose plienuose. Jis naudojamas deguoniui ir sierai pašalinti iš plieno. Tai taip pat teigiamai veikia plieno lankstumą ir suvirinamumą.
* Silicis (0,17-0,37%) – naudojamas plieno gamyboje, teigiamai veikia stiprumą ir gerina kitų komponentų poveikį. Kartu su manganu arba molibdenu silicis užtikrina didesnį plieno kietumą.
* Chromas (1,35-1,65%) – chromas užtikrina lydinio atsparumą rūdims.