Peilių tipai pagal jų formas ir paskirtį

Peilių tipai pagal jų formas ir paskirtį

 Šiandien kalbėsime apie įdomų ir kiekvienam žmogui reikalingą daiktą. Naudojame jį kasdien, bet kartais patys nežinome jo atsiradimo istorijos. Ir koks jis buvo labai tolimais laikais. Kaip jis pateko tarp pagrindinių žmonių naudojamų įrankių? Ir kad šiandien be to daikto neapsieina nei viena namų šeimininkė, žvejys, medžiotojas, keliautojas ir pan. Taip, nei vienas žmogus negali be jo išsiversti. Kas tai yra? Teisingai, tai yra peilis. 

 Šiandien peilių rūšys yra tokios įvairios, kad jų yra daugiau nei 200. Ir kiekviena rūšis, atitinkamai, taip pat turi porūšius. Norėčiau pasakyti, kad šiandien jų yra labai daug, o aprašyti visų tipų peilius užtruks daug daugiau laiko ir vietos nei šis vienas straipsnis. Bet pabandysime pakalbėti apie svarbiausias naudojimo paskirtis šio unikalaus daikto, kurio istorija prasideda nuo „akmens amžiaus“.

 

Peilių atsiradimo ir naudojimo istorija

Pati įvairių tipų peilių atsiradimo istorija prasideda nuo neandertaliečių. Akmens amžiuje peiliai buvo gaminami paprasčiausiai paimant didelius akmens gabalus ir suskaldant juos į gabalus. Šiai „peilių gamybos procedūrai“ geriausiai tiko silicio arba obsidiano trinkelės. Dėl savo sandaros jos buvo suskaldytos į plokštes ir tinkamiausios iš jų panaudotos kaip ašmenys. Bet jie buvo trapūs, toks akmuo buvo retai randamas ir negalėjo būti pagalandamas. Bet jei jis sėkmingai suskildavo, pjovimo briauna būdavo labai aštri.

Bronzos amžiuje žmonės išmoko išgauti metalą ir pradėjo atsirasti ašmenys iš bronzos ir vario. Tuo metu buvo žinoma ir geležis, tačiau jos gavyba ir apdirbimas buvo daug sunkesnis ir brangesnis. Dėl šios priežasties peiliukai buvo pagaminti iš vario ir bronzos. Prasidėjus geležies amžiui, pradėjo vystytis kalvystė. Šis amžius laikomas kruviniausiu ir tai, be abejo, susiję su peilių gamybos raida. Visame pasaulyje ir visose šalyse buvo išmokta gaminti tokius gaminius, atsirado įvairių rūšių peilių.

Peiliai buvo naudojami gana plačiai: nuo virtuvės reikmenų iki žiauriausio žmogžudystės ginklo. Tačiau iš tikrųjų jas kasdien taikiems tikslams naudoja milijonai ir milijardai žmonių. Norint paruošti paprastus pusryčius, pjaustant duoną, sūrį ar dešrą, tikrai prireiks peilio.

 

Peilių klasifikavimas pagal paskirtį

Kiekvienas peilis yra unikalus savaip. O norint atskirti vieną gaminį nuo kito, buvo įvesta speciali peilių klasifikacija. Peilių įvairovė tokia didelė, kad nesusisteminus jų paskirties tiesiog kils painiava. Yra penkios pagrindinės peilių klasifikacijos. Turite suprasti, kad jų grupavimas pagal paskirtį reiškia sritį, kurioje naudojamas peilis. Faktas yra tas, kad jei paimsite virtuvinį peilį, jis turės daugiau nei tuziną porūšių.

 

Koviniai peiliai

Kad galėtų atlikti savo užduotis, peiliai turi būti labai tvirti. Televizoriaus ekrane rodomuose filmuose dažnai matome, kaip sargybiniai „pašalinami“ su koviniu peiliu. Jo pagrindinė užduotis yra smogti priešui artimoje kovoje. Paprastai tokie peiliai gaminami su fiksuota geležte. Jie turi specifinių skirtumų:

ovali rankena;
bendras ilgis nuo 22 iki 32 cm;
pusantro arba dvipusis galandimas;
lengvas išėmimas iš dėklo;
ašmenų apdirbimas tamsiomis dangomis, kad pašalintų blizgesį tamsoje.

Taip, išties, tokie peiliai gali tiksliau pataikyti į priešą mūšyje, tačiau praktika rodo, kad iš tiesų 6ie peiliai kur kas dažniau naudojami kitoms užduotims atlikti. Taktinio peilio pagalba galite pašalinti bet kokias kliūtis šaudymo vietos įrengimui, nupjauti medžių šakas ir kitas kliūtis. Taip pat galite naudoti kasimui.

 

Peiliai turizmui

Žygiai iš dalies yra ekstremali veikla. Gali nutikti nenumatytų situacijų, laukinių žvėrių užpuolimas arba jūs patys eisite medžioti maisto. Peilis turi būti tikras universalus „asistentas“. Turistiniai peiliai turi turėti daug savybių bet kokiai situacijai išspręsti. Jie gali pjauti medžių šakas, lynus ir kitus dalykus. Norint atidaryti bet kokius konservuotus gaminius, ašmenų galo galandimo kampas neturi būti aštrus.
Rankena turi būti pagaminta masyvi ir patvari, kad būtų galima naudoti kaip kirtiklį. Ašmenys turi būti platūs, kad atlaikytų tokias apkrovas. Geriau rinktis nerūdijančio plieno peilį. Geriau, jei jis yra minkštas, tokios savybės leis jums lengviau pagaląsti peilį žygyje.

 

Peiliai medžiotojams

Reikia nepamiršti, kad tai gali tapti paskutine išsigelbėjimo galimybe, jei įvyks kova su laukiniu gyvūnu. Tokie atvejai reti, bet niekas negali būti tikras, kad nepasitaikys. Medžiokliniai peiliai yra gana plati gaminių grupė. Jie randa savo pritaikymą atitinkamoje medžioklėje. Tačiau tokį peiliuką galima naudoti ir namuose, pjaustyti skerdenas ar skersti gyvulius. Ir aišku medžioklinis peilis turi turėti tinkamas savybes:

rankena pagaminta tik iš medžio;
atitinkama apsauga;
ašmenys 10-15 cm ilgio, kietumas tikrai turėtų būti ne mažesnis nei 58 HRC.

Be to, peilis turi patogiai laikytis rankoje, o rankena gali turėti anatominių savybių. Ne kiekvienas gali sumaniai valdyti tokį medžioklės ginklą. Tikrų medžiotojų tarpe paplitę peiliai, kurių rankena pagaminta iš kaulo ar žvėries rago, jie taip pat dažnai padengti įvairiais dekoratyviniais paveiksliukais, užrašais.

 

Virtuvės peiliai

Maisto ruošimui naudojami virtuvės peiliai, kurių pavadinimai kilo iš jų atliekamų funkcijų. Jų galima rasti bet kurioje virtuvėje. Virtuvėje nereikia laikyti 10-15 peilių rinkinio. Norint įvykdyti visus pagrindinius tikslus, pakaks trijų skirtingų tipų peilių. Bet jie turi būti pagaminti iš gero plieno ir pakankamai pagaląsti. Taip turėtų atrodyti šie „trys herojai“:

Pats svarbiausia yra šefo peilis, ašmenų ilgis turi būti ne mažesnis kaip 20 cm, o bendras peilio ilgis apie 25-30 cm.Pagrindinė jo paskirtis – pjaustyti ir mėsinėti mėsą, bet gali būti naudojamas ir daržovėms bei vaisiams pjaustyti.

Kitas pagalbininkas, su kuriuo galite lengvai nulupti daržoves ir vaisius, o ašmenų galiuku greitai pašalinti nedidelius vaisiaus trūkumus. Jis neturėtų būti ilgas ir platus, bet su aštriu galu.

Taip pat svarbu turėti duonos peilį. Su šiuo įrankiu duoną pjaustyti gana paprasta, riekelės bus plonos, o duona netrupės.

Tai, galima sakyti, yra minimalus namų šeimininkės komplektas virtuvėje. Tiesą sakant, dabar galite rasti rinkinius iš 6 ar net 10 skirtingų įrankių. Tokiuose rinkiniuose jau bus specialūs peiliai sūriui, picai, sviestui, vaisiams ar filė pjaustyti ir pan. Tokių gaminių rankenos dažniausiai gaminamos iš plastiko, tačiau yra ir visiškai metalinių. Patarimas šeimininkėms: dabar labai populiarios stiklo pjaustymo lentos. Tačiau atminkite, kad bet kokie ašmenys ant jų greitai atšimpa. Naudokite medinę arba plastikinę lentą.

Pastaruoju metu gana populiarūs ir keramikiniai peiliai, kurių privalumas, žinoma, yra ilgai išliekantis aštrumas, tačiau trūkumas – trapumas ir jie lengvai lūžtantys. Namuose jo pagaląsti nepavyks. Įprasti virtuvės peiliai yra pagaminti iš anglinio plieno. Jie gana patvarūs, o norint galąsti namuose nekils problemų.

 

Specialusis peilis

Jų veislių yra gana daug. Specialūs peiliukai apima gaminius siaurai specializuotai veiklai. Pvz.: rankdarbiams, lankstymui, sodo darbams, chirurginėms reikmėms, statybiniai įrankiai su keičiamais peiliukais, batų gamybai, nardymui ir t.t.

 

Suskirstymas pagal pagaminimo tipus

Paties peilio konstrukcijos tipas vaidina svarbų vaidmenį peilio charakteristikoje. Turėdami labai ilgą istoriją, peiliai palaipsniui vystėsi ir įgavo tam tikrų išskirtinių savybių, susijusių su pačia konstrukcija. Šiandien yra trys pagrindinės peilių dizaino ypatybės. Kiekvienas iš jų yra suskirstytas į mažesnius potipius:

Patikimiausias dizainas yra fiksuoti peiliai. Jie laikomi seniausiais peiliais ir šiandien yra plačiausiai naudojami.

Sulankstomi peiliai taip pat gana paplitę, ypač turistinėje veikloje. Peilį labai patogu nešiotis, užima mažai vietos, tačiau yra nedidelių trūkumų. Jei stipriai jį paspausite, ašmenys gali susilankstyti. Niekas netrunka amžinai, o ašmenis laikantis mechanizmas atsilaisvina.

Kitas peilių dizaino charakteristikų tipas su nuimamu peiliuku. Ši kategorija iš esmės apima statybos įrankius. Tiesą sakant, ašmenys yra atskirti nuo rankenos ir laikinai pritvirtinti. Kai tik jie sugenda arba tampa atšipę, ašmenys nuimami ir išmetami.

 

Peilių rankenos

Antras pagal svarbą peilio elementas yra rankena. Rankena prie ašmenų tvirtinama dviem būdais. Pirmasis iš jų, vadinamas montuojamu, rankena dedama ant ašmenų koto su vidine anga. O antrasis būdas vadinamas plokštelinis – kai rankena susideda iš dviejų plokščių ir jos tvirtinamos prie korpuso iš abiejų pusių, suformuojant rankeną. Abi pusės tvirtinamos arba metaliniais žiedais, arba kniedėmis.

 

Pagrindinės medžiagos peilių rankenų gamybai

Paprasčiausias rankenos variantas yra paprastas virvės apvyniojimas. Ši parinktis tinka peiliams, pagamintiems tik iš metalo, arba taktiniams variantams. Pagrindiniai variantai yra pagaminti iš plastiko, medžio, rago arba kaulo. Didelio masto gamybai, kaip taisyklė, naudojamas plastikas ir medis. Taip pat yra tam tikros rūšies guma, vadinama kratonu. Dar viena unikali medžiaga – stiklo pluoštas, pasižymintis aukštomis dielektrinėmis savybėmis, atsparus drėgmei ir nedegus, traukia daug žmonių.
O iš tauresnių medžiagų, tokių kaip ragas ar kaulas, užsakovo pageidavimu meistrai gamina vientisas rankenas. Jie dažnai būna dekoruoti raižiniais arba brangakmeniais ir tauriaisiais metalais. Gana dažnai tai yra tikri meno kūriniai. Apibendrintai galima teigti, kad rankenos gaminamos iš gana daug medžiagų, pagal kiekvieno skonį.