Peilių gamyba: koks plienas geriausias

Peilių gamyba: koks plienas geriausias

Peilių atsparumas rūdims, atbukimui, mechaniniams pažeidimams priklauso nuo terminio apdorojimo kokybės ir peilių ašmenų lydinio sudėties. Renkantis geriausią peilio plieną, atsižvelgiama į gaminio paskirtį. Priklausomai nuo to, ar peilis skirtas naudojimui virtuvėje, ar lauko sąlygomis, plienas turi skirtingą savybių derinį. 

 

Kokius kriterijus turi atitikti plienas?

Įvairių rūšių plienas turi skirtingas savybes. Medžiaga peilių gamybai vertinama pagal šiuos kriterijus:

* Atsparus plačiam temperatūrų diapazonui (-30…+100°C).
* Jautrumas korozijai.
* Stiprumas, elastingumas. Gaminio eksploatacijos metu svarbi minimali metalo deformacija, atsparumas išilginiam įlinkiui.
* Kietumas. Rodiklis sutrumpintai vadinamas HRC (Europoje – RC), jis vertinamas pagal Rokvelio skalę. Peilių rodiklis, viršijantis 55 vienetus, laikomas optimaliu. Didėjant kietumui, atsparumas mažėja.
* Galandimo poreikis. Kuo kietesnė medžiaga, tuo rečiau ašmenys atšimpa.


Plieno sudėtis ir priedai

Plienas yra geležies ir anglies lydinys. Peiliai, pagaminti iš nelegiruoto plieno (be priedų), yra lankstūs, tačiau jautrūs korozijai ir pažeidimams. Siekiant pagerinti metalo savybes, į lydinį pridedama priemaišų.
Siera ir fosforas yra technologinės priemaišos. Siera sumažina metalo kietumą ir stiprumą, aukštos kokybės lydiniuose procentas neviršija 0,065. Fosforas padidina plieno trapumą. Šio elemento yra visuose lydiniuose, tačiau didžiausias medžiagos kiekis lydinyje gali būti 0,045%.


Geriausios plieno rūšys pagal šalis

Įvairių rūšių plienas turi skirtingas eksploatacines charakteristikas, visi tipai turi privalumų ir trūkumų.

D2 plienas

Tai aukštos kokybės vokiško įrankinio plieno rūšis, kuri po grūdinimo pasižymi vienoda struktūra. Vienas paklausiausių plienų pasaulyje. Privalumai:

* mažas galandimo poreikis;
* aukšta pjovimo kokybė;
* atsparumas korozijai ir deformacijai.

D2 plienas yra daug anglies turintis plienas. Dažnai naudojamas pjovimo technikos dantims gaminti, taip pat naudojamas medžioklinių peilių gamyboje. Sudėtyje yra daug chromo (iki 14%). Grūdintas (55-69 HRC). Pagal savo mažą kainą jis yra pakankamai kietas, tačiau jį sunku pagaląsti. Norint pratęsti ašmenų tarnavimo laiką, rekomenduojama jį kruopščiai nuvalyti po kiekvieno naudojimo.

CPM S35VN plienas

Amerikos kompanijos prekės ženklas priklauso premium klasei, pasižymi kietumu, atsparumu dilimui. Santrumpa CPM yra Crucible Particle Metallurgy technologijos pavadinimas. Lydinys gaunamas miltelių metodu, kurį sudaro šie veiksmai:

a) Skystas lydinys atšaldomas azotu, tada jis kristalizuojasi ir virsta milteliais.
b) Sausoji medžiaga yra veikiama aukštos temperatūros ir slėgio, taip milteliai sukepinami.
c) Lydinys yra spaudžiamas, kol gaunamas galutinis produktas.

S35VN klasė yra patobulinta S30V versija (į lydinį pridedama niobio, o gamyboje naudojami smulkūs milteliai). Legiruotų elementų derinys leido pagerinti plieno savybes neprarandant stiprumo:

* Dėl smulkiagrūdės medžiagos struktūros gaminys ilgą laiką išlaiko savo aštrumą, yra mažiau susmulkintas, lyginant su ankstesniu prekės ženklu.
* Ašmenys atsparūs smūgiams.
* Plienas yra mažiau jautrus irimui.
* Lydiniui būdingas plastiškumas.

Prekės ženklo trūkumai yra: galandimo sunkumai ir didelė kaina. Tokie peiliai neskirti kietiems paviršiams pjauti, neatsparūs lenkimams (ašmenų kietumas yra nuo 58 iki 62 vienetų pagal Rokvelio skalę).

440C plienas

Europoje ir Amerikoje laikomas klasikiniu peilių plienu, jame yra padidintas chromo ir anglies kiekis. Peiliai iš 440C plieno nerūdija. Pagrindinės savybės:

* kietumas 59 HRC;
* atlaiko lenkimą, sukimąsi (galima naudoti pjaunant vientisus tankius gaminius);
* priklauso nerūdijančio plieno kategorijai (tinka naudoti nardytojams ir žvejams);
* reikalauja dažnesnio galandinimo;

Klasikiniai ir sulankstomų peilių modeliai dažnai būna pagaminti iš 440C plieno. Produktams reikalinga reguliari priežiūra. Dėl to, kad lydinyje nėra vanadžio, peiliai neturi atsparumo dilimui. Palyginti su aukščiausios kokybės produktais, jie jautrūs druskoms ir rūgštims.

ELMAX plienas

Švedijos prekės ženklo plienas gaminamas naudojant miltelinę technologiją. Tai daug anglies turintis lydinys. Jis naudojamas aukštos kainos kategorijos peilių gamybai. Jis pasižymi geromis pjovimo savybėmis. Privalumai:

* grūdintas 58-62 (pagal Rokvelio skalę);
* atsparus smūgiams;
* atsparus dilimui;
* atsparus korozijai.

Didelio kietumo plienas gerai pasiduoda galandimui. Norint išlaikyti antikorozines savybes, būtina reguliariai šlifuoti ir poliruoti ašmenis.

M390 plienas

Austrijos metalurgijos koncerno sukurtas M390 prekės ženklas yra vienas geriausių. Pasižymi atsparumu lūžiams. Jis buvo sukurtas kaip medžiaga medicinos instrumentams gaminti. Pagrindinis privalumas yra kietumas nuo 60 iki 62 HRC. Esant šiam indikatoriui peilio paviršių galima nupoliruoti iki veidrodinio lygio. Galandimui reikalingas stalinis aparatas.

ZDP189 plienas

ZDP189 prekės ženklas priklauso japonų korporacijai. Šio itin daug anglies turinčio įrankių plieno, kurio kietumas iki 69 HRC, yra daug chromo. Sukurta miltelių technologijų pagrindu. Jis išsiskiria savo pjovimo savybėmis, naudojamas ribotos serijos peilių gamybai. Dėl savo trapumo jis netinka visų formų peiliams (pavyzdžiui, nerekomenduojamas įgaubtiems modeliams). Metalas jautrus smūgiams.

VG-10 plienas

Legiruotas su kobaltu ir molibdenu, japoniškos klasės VG-10 išsiskiria pjovimo briaunos aštrumu, kietumu, atsparumu smūgiams ir antikorozinėmis savybėmis. Dėl kobalto lydinio sudėtyje plienas tampa kietesnis. Pjovimo briauna ilgai išlieka aštri net esant 60-62 HRC kietumui. Plieno kokybė palaikoma specialiu terminio apdorojimo būdu, kurį gamintojas laiko paslaptyje.

CPM S30V plienas

Amerikos prekės ženklo CPM S30V plienas turi nuo 13 iki 18% chromo, pasižymi tvirtumu, atsparumu rūdims. Lydinyje yra vanadžio ir chromo karbidų. Medžiaga sujungia atsparumą smūgiams ir atsparumą dilimui, yra atspari lūžiams. Ašmenų kietumas yra iki 58–61 HRC.

AUS-8 plienas

Japonijoje pagamintas plienas AUS-8 pasižymi dideliu našumu. Dėl to, kad lydinyje yra molibdeno ir nikelio, užtikrinamas atsparumas korozijai. Lydymo ir grūdinimo procese nenaudojamos brangios technologijos, todėl metalas turi mažą kainą. Iš šios medžiagos pagaminti peiliai nereikalauja ypatingos priežiūros, derina kietumą ir elastingumą, juos lengva pagaląsti.


Geriausios buitinio plieno rūšys

Dviejų skaičių ir raidės „X“ žymėjimas rodo anglies ir chromo procentinę dalį (šimtosiose dalyse) (pirmas skaičius yra anglis, antrasis – chromas). Tikrieji skaičiai gali šiek tiek skirtis. Galima išskirti 5 geriausius plienus peilių gamybai:

50x14MF plienas

Universalus plienas 50x14MF, su kuriuo prasidėjo ginklų gamyba. Jis naudojamas peilių, medicinos instrumentų gamyboje. Lydinys yra atsparus cheminėms ir drėgnoms aplinkoms. Kietumas gali būti iki 57-58 HRC.

40x12 plienas

Tai minkštas labai legiruotas plienas, naudojamas nebrangių peilių, suvenyrinių peiliukų gamyboje. Sunku sukietinti, todėl ašmenys lengvai lenkiasi, o pjovimo briauna beveik neišlaiko galandimo. Privalumas - atsparumas korozijai. Medžiagos kietumas yra 51 arba 52 HRC.

H12MF plienas

Iš pradžių jis buvo sukurtas naudoti inžinerinėje pramonėje. Prekės ženklas plačiai naudojamas peilių gamyboje. Lydinys apima antrines žaliavas, todėl sumažėja gamybos savikaina. Trūkumai yra tokie: jautrumas lenkimui ir rūgštinei aplinkai, specialios galandimo įrangos poreikis ir blanki ašmenų išvaizda.

95x18 plienas

Dažnai naudojamas peiliams gaminti. Medžiaga atspari korozijai, ilgaamžė, ilgai nenusidėvi. Privalumas – ašmenų galandimo paprastumas, trūkumas – vidutinis pjovimo aštrumas. Kietumas iki 58 HRC.

65x13 plienas

Nurodo nebrangius prekių ženklus. Atsparus rūdims dėl chromo kiekio. Kietumas svyruoja nuo 56 iki 59 HRC. Plienas atsparus smūgiams, deformacijoms. Taip pat nesudėtinga peilio priežiūra, lengvai pagalandamas. Trūkumas - greitai dylantis.


Kokį plieną pasirinkti

Renkantis virtuvinį peilį ar medžioklinį peilį, atsižvelgiama į medžiagos kokybę ir gamintojo reputaciją.

Plienas virtuviniams peiliams

Naudoti virtuvėje peilis turi būti patvarus. Svarbus parametras yra pjovimo kokybė. Ašmenys turi būti lengvai pagalandami, bet nereikalaujantys dažno galandimo. Geriausi virtuvės peiliai atitinka šiuos parametrus:

* atsparus rūdims;
* neaptrupa dažnai naudojant;
* nėra nelygumų pjovimo briaunoje.

Rusijoje virtuvės peiliams dažniausiai naudojamas plienas ženklinamas:

65X13;
40X12;
95X18;
50x14MF.

Iš kitų šalių prekių ženklų 440C plienas turi aukštą įvertinimą. Virtuviniams peiliams rekomenduojamas japoniškas plienas AUS10 ir ATS34, taip pat amerikietiškas 154 CM. Plienas 420 yra taip pat dažnai naudojamas, tačiau pirmenybė turėtų būti teikiama gamintojams iš JAV, Šveicarijos, Austrijos, Vokietijos. Ispaniški peiliai, pagaminti iš 420 plieno, yra minkšti. Europietiškose versijose dažnai randami masyvus peiliai, su kuriais sunku tiksliai pjaustyti gaminius.

Plienas medžiokliniams peiliams

Žvejybiniai ir medžiokliniai peiliukai turi būti pagaminti iš patvarios medžiagos.Dažniausiai naudojamos rūšys:

420 (nebrangūs modeliai);
440A, B, C;
JAV 4-10;
Elmax;
95X18;
H1 (amerikietiškas chromo nikelio plienas).

Peilis turi išsiskirti pjovimo savybėmis, ilgai išlikti aštrus, tvirtas ir netrupėti. Medžiokliniam peiliui netinka lydiniai, kurių kietumas mažesnis nei 55 ir didesnis nei 60 HRC. Plienas, kurio kietumo indeksas didesnis, gali greitai sulūžti.


Ar Damasko plienas tikrai toks geras?

Aukštos kokybės Damasko plienas pjovimo savybėmis pranoksta daugelį plieno rūšių. Damasko lydinys turi 60 HRC kietumą, yra patvarus ir turi labai aštrią briauną. Kitas privalumas - geras pjovimo savybių išlaikymas. Gaminiai dažnai dekoruojami raštais, kurie susidaro dėl nevienalytės struktūros. Bet Damasko plienas turi ir trūkumų - jis nėra visiškai atsparus korozijai ir reikalauja kruopščios priežiūros.