Medžioklinių peilių galandimas

Medžioklinių peilių galandimas

Kiekvienas medžiotojas, nepriklausomai nuo įgūdžių lygio, privalo turėti su savimi peilį. Juk tai puikus pagalbininkas atliekant įvairius darbus. Šiame straipsnyje kalbama apie tai, kaip tinkamai pagaląsti medžioklinį peilį, taip pat apie kai kurias jo priežiūros taisykles. 

 

Kaip pagaląsti medžioklinį peilį

Medžioklės peilio galandimui naudojami tiek natūralūs, tiek ir dirbtiniai šlifavimo akmenys. Taip pat galandant peilį naudojamas tam skirtas tepalas. Tačiau tai negalioja deimantiniams ir keraminiams akmenims, nes jie gali dirbti tiek su skysčiu, tiek be jo. Nepriklausomai nuo medžiagos, galandimo būdai yra įvairūs.

Galandimo įrankiai

Skirtingiems peiliams pagaląsti naudojami tam tikri prietaisai. Pagrindinis jų skirtumas yra grūdelių dydžiai. Galimi įrankiai:

* Galąstuvas Lansky. Skirtas mažiems ir vidutinio dydžio peiliams. Jis patogus tuom, kad leidžia savarankiškai pasirinkti galandimo kampą. Perkant Lansky, komplekte yra tepimui skirta alyva.
* Galandimo juosta. Ji naudojama rimtiems įvairių ašmenų defektams ištaisyti, nes yra skirtingo grūdelių dydžio.
* Profesionalios mašinos. Naudojamos pramonės įmonėse. Skiriasi didžiausiu galandimo ir šlifavimo tikslumu. Jie turi platų grūdų dydžių asortimentą. Skirta specialistams, nes nedidelė klaida gali sunkiai sugadinti galandamą medžiagą.
* Musat. Maža dildė su rankena, skirta tam, kad ašmenys būtų aštrūs. Netinka intensyviam galandimui.
* Mechaninis galąstuvas. Taikoma tik virtuviniams peiliams. Išsiskiria greitu objekto galandimu, bet žemos kokybės.
* Elektrinis galąstuvas. Jis naudojamas įvairiems peiliams šlifuoti, įskaitant medžioklinius. Automatiškai parenka tinkamą kampą. Tinka daugelio defektų taisymui.

Medžioklinio peilio galandimo kampas

Norint gauti optimalų peilių aštrumą, reikia stebėti pagrindinį parametrą – galandimo kampą. Jei jis suformuotas neteisingai, galimas pjovimo briaunos atskilimas, taip pat jos vientisumo ar nusileidimo pažeidimas.
Skirtingų peilių galandimo kampai gali skirtis. Pavyzdžiui, grubiai pjaustant skerdeną ar iškaulinėjant jos dalis, peilis turi būti 30 laipsnių kampu, smulkesniam darbui naudojami peiliai su 15 laipsnių pjovimo briauna, o labiausiai paplitę ir universaliausi peiliai turi 20 laipsnių kampą.
Norėdami savarankiškai nustatyti tinkamą briaunos kampą, turite padalyti ašmenų dydį per pusę. Gautas rezultatas bus idealus sprendimas, nes galandimas iš abiejų pusių turėtų būti vienodas.

Galandimas šlifavimo akmeniu

Akmens privalumas yra jo prieinamumas, nes jį galima įsigyti įprastoje techninės įrangos parduotuvėje. Medžiokliniam peiliui pagaląsti geriau naudoti platų ir lygų strypą, kurio grūdeliai yra smulkūs arba vidutinio dydžio.

Damasko plienas

Siekiant išsaugoti Damasko plieno peilio vientisumą, galandimas galimas tik rankomis, nes kompozicijoje yra kietų ir minkštų lydinių.
Norint patikrinti metalo stiprumą, prieš pat galandimą nustatomas briaunos aštrumas: kuo ji aštresnė, tuo pats plienas kietesnis.
Taip pat proceso ypatybė yra galandimas, atliekamas tik išilgai ašmenų. Darbo pradžioje naudojamas smulkiagrūdis šlifavimo akmuo, visi darbai atliekami tik ant šlapio strypo. Procesas prasideda stambiais grūdeliais ir baigiasi smulkiais grūdeliais. Po to pereinama prie „aksominio“ švitrinio popieriaus.

Medžioklinio peilio priežiūra

Pagrindinės medžioklinio peilio priežiūros taisyklės:

* Būtina reguliariai atlikti profesionalų peilio galandimą, kad jo kraštas būtų nuolat aštrus.
* Laikui bėgant peilių ašmenys atšimpa, o kartais ir rūdija. Kad suteikti blizgesį, juos reikia nuvalyti plieno vata, kuri impregnuota specialia alyva. O norint pašalinti rūdis, jų paviršių reikia apdoroti poliravimo pasta.
* Jei peilio rankena pagaminta iš medžio, tada ji reikalauja ypatingos priežiūros. Dėl galimo medienos išdžiūvimo rekomenduojama peilį laikyti toliau nuo krosnelės, šiltų radiatorių ar atvirų saulės spindulių. Jei peilio rankena pagaminta iš odos, ją taip pat galima apdoroti specialiais įrankiais.