Plienas 65x13 naudojamas pjovimo įrankių, kuriems keliami aukšti atsparumo korozijai reikalavimai, gamybai. Dėl naudojimo medicinoje (skalpelių ir kitų ilgalaikiam eksploatavimui skirtų prietaisų gamyboje) šis plienas dar vadinamas „medicininiu“. Peiliai iš plieno 65×13, jei naudojami pagal paskirtį, ilgai išlaiko savo savybes – nerūdija, nelūžta, tarnauja ilgai, o esant reikalui juos galima lengvai ir greitai pagaląsti namų sąlygomis.
Plieno 65×13 sudėtis
Bet koks plienas susideda iš 2 pagrindinių elementų - geležies ir anglies. Norint pagaminti reikiamų savybių medžiagą, naudojami specialūs priedai - legiravimo elementai.
Pirmieji skaitmenys plieno markės pavadinime nurodo anglies kiekį šimtosiose procentų dalyse, kiti (po raidžių, nurodančių priedą) nurodo atitinkamo legiravimo elemento kiekį procentais. Pagal pavadinimą 65X13 sudaro 0,65% anglies ir 13% chromo (X), likusieji priedai yra mažiau nei 1%, jie pavadinime nenurodyti.
Plienas 65X13 yra daug anglies turintis, labai legiruotas lydinys. Metalo kietumas yra tiesiogiai proporcingas jame esančios anglies kiekiui. Pagrindinis legiravimo komponentas chromas daro plieną nerūdijantį.
Priemaišų, išskyrus chromą, kuris nurodytas plieno žymėjime, šiame lydinyje yra nežymiai, todėl peiliai yra lengvai galandami, o ašmenys gali būti pagaminti beveik bet kokios formos.
Gaminant 65X13 plieną, naudojamos šios priemaišos:
* Chromas (Cr) 12,00-14,00% - yra bet kurio nerūdijančio plieno dalis, jis yra atsakingas už atsparumą korozijos procesams, t.y. suteikia metalui atsparumą vandeniui ir padidina atsparumą mechaniniam susidėvėjimui.
* Plieno gamybos stadijoje naudojamas manganas (Mn) 0,25-0,8%. Tai padidina kietumą, atsparumą mechaniniam įtempimui ir smūgio apkrovoms.
* Silicis (Si) 0,20-0,5% - pagerina elastingumą, atsparumą korozijai ir atsparumą oksidacijai aukštoje temperatūroje.
* Nikelis (Ni) 0,5% - yra atsakingas už lydinio stiprumą.
* Fosforas (P) 0,030 % – yra kenksmingas perdirbimo priedas. Didėjant jo kiekiui lydinyje, padidėja metalo stiprumas, bet taip pat ir trapumas.
* Siera (S) 0,025% - taip pat yra priedas, reikalingas plieno gamybai. Dėl jo metalas tampa trapesnis ir sumažėja antikorozinės savybes, bet padidėja plastiškumas ir atsparumas mechaniniam dilimui.
Norint pasiekti reikiamą našumą, kartais į lydinį dedami šie komponentai:
* Molibdenas (Mo) – padidina elastingumą, antikorozines savybes.
* Titanas (Ti) – padidina plieno stiprumo charakteristikas, pagerina jo apdirbamumą ir atsparumą korozijai.
* Vanadis (V) – pagerina lydinio stiprumo savybes ir padidina jo kietumą.
* Volframas (W) – pagerina ašmenų pjovimo savybes. Šis komponentas naudojamas brangiuose peilių modeliuose.
Plieno 65X13 kietumas
Nerūdijantis plienas 65X13 dėl savo sudėties yra padidinto kietumo. Dėl šio parametro peilis yra atsparus dilimui
Peilio kietumas matuojamas HRC vienetais pagal Rokvelio skalę. 65X13 atitinka vertę nuo 54 iki 59 HRC tinkamai termiškai apdorojant. Norint nustatyti šį rodiklį, mėginys dedamas po presu ir prispaudžiamas prie jo deimantiniu kūgiu (120 ° kampu) arba rutuliu, kurio jėga yra 150 kgf. 54-58 HRC kietumo vertės atitinka gerus bendrosios paskirties peilius.
Ypač patvarūs gaminiai turi 59-64 HRC rodiklį. Pavyzdžiui, deimanto kietumas yra 100 HRC. Pažymėjime galite sutikti 2 skaičius, šiuo atveju pirmoji reikšmė skirta ašmenų centrui, antroji - pjovimo briaunai.