Medicininis plienas

Medicininis plienas

Plienas yra įprasta geležies medžiaga. Legiruojamųjų medžiagų įtraukimas į kompoziciją leidžia išgauti norimos savybės medžiagą. "Nerūdijančio plieno" išradimas paskatino daugelį pramonės šakų jį naudoti, šis lydinys tapo nepakeičiamu įrankiu medicinoje ir kasdieniame gyvenime. 

 

Medicininio plieno savybės

Prietaiso švara priklauso nuo to, ar ant jo yra mikroskopinių įtrūkimų, įbrėžimų, į kuriuos gali prasiskverbti nešvarumai ir kenksmingi mikroorganizmai. Įrankiai, pagaminti iš medicininio plieno yra labai sterilūs, jų sudėtis neleidžia bakterijoms patekti į struktūrą.
Pagrindinė medicininio plieno savybė yra kietumas. Itin plonas peiliukas pagaminamas tik iš ypač kieto lydinio. Esant padidėjusiai mechaninei apkrovai, įrankis neturėtų sulinkti, o kritimo metu, atsitrenkęs į kietą paviršių, nesusidarytų įtrūkimų. Kietumas priklauso nuo anglies kiekio, kuris turėtų būti 0,4–1,2%.
Į lydinį įvedamas silicis (1%), manganas (1%), kurie suteikia galutiniams produktams elastingumo.
Medicininis plienas yra labai tvirtas, atsparumas dilimui, garantuoja ilgą tarnavimo laiką.
Metalo poringumas vaidina svarbų vaidmenį dezinfekuojant instrumentus. Jei jis pagamintas iš labai porėto lydinio, į tarp metalo grūdelių esančias ertmes patenka bakterijos – galimi infekcijos platintojai visame žmogaus organizme. Dezinfekavimo priemonės negali tinkamai neutralizuoti užkrėstų porų. Todėl chirurginis plienas yra pagamintas iš mažo poringumo lydinio, kurį galima lengvai dezinfekuoti.
Be to, įrankiai pagaminti iš medicininio plieno, turi šias savybes:
* pasipriešinimas vandeniui;
* atsparumas korozijai;
* inertiškumas organinių audinių atžvilgiu;
* neišskiria toksinų;
* lengvai valomi;
* toleruoja aukštą temperatūrą, rūgščių poveikį.
Apdorojimo metu lydinyje nevyksta cheminės reakcijos su neorganinėmis medžiagomis. Ir dar vienas pliusas – medicininis plienas nesukelia alergijos.

Turėdamas daug privalumų, medicininis plienas naudojamas įvairiose žmogaus veiklos srityse.
Medicininiai chirurginiai instrumentai: žnyplės, skalpeliai, spaustukai jau seniai buvo įtraukti į bet kurios specialybės gydytojo kasdienybę. Protezai, kurie liečiasi su gyvu audiniu, yra patvarūs ir patikimi. Plona adata švirkštui ir aukštųjų technologijų prietaisai, skirti sudėtingoms operacijoms, turi bendrą bruožą - jie pagaminti iš medicininio plieno.
Netoksiškas chirurginis plienas naudojamas maisto pramonėje. Stalo įrankiai atrodo tvarkingai, estetiškai. Kai kurios virtuvės elektros prietaisų dalys yra liejamos iš medicininių lydinių.
Mechaninė inžinerija naudoja medicininį plieną didelio stiprumo apkrovos dalims gaminti. Nejautrūs acto, pieno rūgščiai, suteikia elementams atsparumo dilimui, abrazyvumui.
Pastaruoju metu medicininis plienas tvirtai užėmė nišą kosmetologijoje, juvelyrinių dirbinių rinkoje. Papuošalai laimi gerbėjus nereiklia priežiūra bei palyginti maža kaina. Patrauklios ir fizinės savybės: papuošalai iš medicininio plieno nesibraižo tiek, kiek auksas, ir nejuoduoja nuo drėgmės taip, kaip sidabras.
Peilių gamyboje naudojamas 65x13 plienas, kuris taip pat priskiriamas prie medicininių plienų rūšių. Tokio peilio priežiūra nereikalauja jokių ypatingų salygų.


Medicininio plieno riežiūra

Nepaisant to, kad medicininio plieno aprašymas rodo, jog jis nereiklus priežiūrai, norint, kad gaminiai tarnautų ilgiau, vis tiek reikia laikytis kai kurių taisyklių. Medicininiai instrumentai, taip pat naudojami kosmetologijoje, turi būti apsaugoti nuo infekcijos sukėlimo. Jie turi būti laikomi atskirose pakuotėse arba specialiose dėžutėse.
Papuošalai taip pat reikalauja dėmesio: kiekvieną gaminį pageidautina laikyti atskirame inde (maišelyje, dėžutėje); 1-2 kartus per savaitę nuvalykite poliruojančia šluoste, pašalindami riebalų pėdsakus, nešvarumus; auksu padengtus medicininio plieno papuošalus reikia nešioti atskirai nuo kitų, kad būtų išvengta smulkių įbrėžimų.