Kaip pagaminti rūkyklą

Kaip pagaminti rūkyklą

  Rūkymas yra vienas seniausių maisto konservavimo būdų. Šiandien rūkymas ne tik suteikia unikalų skonį maistui, bet ir tampa populiariu būdu mėgautis laisvalaikiu lauke. Norint pradėti rūkyti mėsą, žuvį ar daržoves, reikalinga rūkykla. Nors parduotuvėse galima rasti įvairių rūkyklų, savos rūkyklos gaminimas gali būti tiek pigesnis, tiek labiau tenkinantis būdas.  

Rūkyklos tipai

Pirmiausia reikia nuspręsti, kokio tipo rūkyklą norite gaminti. Yra keli pagrindiniai rūkyklų tipai:
1. Šaltos rūkyklos - tinkamos maistui, kurį norite rūkyti ilgą laiką žemoje temperatūroje (dažniausiai nuo 20 iki 30 laipsnių Celsijaus).
2. Karštos rūkyklos - naudojamos maistui, kuris rūkomas aukštesnėje temperatūroje (nuo 70 iki 150 laipsnių Celsijaus).
3. Kombinuotos rūkyklos - gali būti naudojamos tiek šaltam, tiek karštam rūkymui.
Šiame vadove daugiausia dėmesio skirsime karštos rūkyklos gamybai, kadangi ji yra labiausiai paplitusi ir lengviausiai pagaminama.

Medžiagos ir įrankiai

Norint pagaminti rūkyklą, jums reikės šių medžiagų ir įrankių:
* Metalo statinė arba didelis metalo konteineris (pvz., 200 litrų statinė)
* Metalinė grotelė (kepsninei)
* Metalinė plokštė arba storas metalinis lakštas (ugniavietei)
* Mūrinės plytos (jei norite stacionarios rūkyklos)
* Metalo pjovimo įrankiai (kampinis šlifuoklis arba pjūklas)
* Gręžtuvas ir metaliniai varžtai
* Dūmtraukis arba vamzdis
* Termometras (temperatūros stebėjimui)
* Apsaugos priemonės (pirštinės, akiniai)

Rūkyklos gaminimo procesas

1. Statinės paruošimas
Pirmiausia reikia paruošti statinę. Jei naudojate naudotą statinę, įsitikinkite, kad ji yra švari ir be cheminių medžiagų likučių. Nuplaukite statinę su muilu ir vandeniu, gerai išskalaukite.
2. Durų išpjovimas
Ant statinės pažymėkite vietą, kur bus durys. Durys turėtų būti pakankamai didelės, kad galėtumėte lengvai pasiekti vidų ir išimti arba įdėti maistą. Naudodami kampinį šlifuoklį arba pjūklą, atsargiai išpjaukite durų kontūrus. Duris pritvirtinkite metaliniais vyriais ir varžtais.
3. Ventiliacijos angų išpjovimas
Apatinėje statinės dalyje išpjaukite kelias mažas angas, kurios tarnaus kaip ventiliacijos angos. Tai užtikrins oro cirkuliaciją ir padės palaikyti tinkamą temperatūrą rūkymo metu.
4. Ugnies dėžės įrengimas
Stattinėje arba metaliniame konteineryje, kurį pasirinkote, įrenkite ugnies dėžę. Tai gali būti atskira metalinė dėžė arba tiesiog vieta statinės apačioje, kur bus dedamos malkos. Ugnies dėžė turi būti pakankamai didelė, kad tilptų malkos, tačiau ne per didelė, kad temperatūra būtų lengvai kontroliuojama.
5. Grotelių įrengimas
Viduryje statinės pritvirtinkite metalinę grotelę. Tai bus vieta, kurioje dėsis rūkomas maistas. Grotelė turėtų būti pakankamai tvirta, kad atlaikytų maisto svorį, bet pakankamai lengva, kad būtų lengva ją įdėti ir išimti.
6. Dūmtraukio montavimas
Viršutinėje statinės dalyje įrenkite dūmtraukį arba vamzdį. Tai padės išvesti dūmus iš rūkyklos ir reguliuoti oro srautą. Dūmtraukis turėtų būti reguliuojamas, kad galėtumėte kontroliuoti dūmų kiekį rūkyklos viduje.
7. Termometro įrengimas
Norint stebėti temperatūrą rūkyklos viduje, rekomenduojama įrengti termometrą. Jį galite pritvirtinti prie durų arba šalia grotelių. Tai padės jums stebėti ir reguliuoti temperatūrą rūkymo metu.

Rūkyklos naudojimas

Kai rūkykla yra paruošta, laikas ją išbandyti. Štai keletas patarimų, kaip naudoti rūkyklą:
1. Pasiruoškite medieną - naudokite tik sausą medieną. Geriausiai tinka kietmedžiai, tokie kaip ąžuolas, alksnis ar obuolys. Venkite dervinių medžių, nes jų dūmai gali būti kenksmingi.
2. Uždegkite ugnį - į ugnies dėžę sudėkite malkas ir uždekite. Palaukite, kol ugnis įsiplieks ir pradės išsiskirti stabilūs dūmai.
3. Įdėkite maistą - kai rūkykla pasieks norimą temperatūrą, įdėkite ant grotelių maistą. Uždenkite rūkyklą ir stebėkite temperatūrą.
4. Reguliuokite dūmus ir temperatūrą - naudokite dūmtraukį ir ventiliacijos angas, kad reguliuotumėte dūmų kiekį ir temperatūrą rūkyklos viduje. Ideali karštos rūkyklos temperatūra yra apie 70-90 laipsnių Celsijaus.
5. Stebėkite ir laukite - rūkymo procesas gali užtrukti nuo kelių valandų iki visos dienos, priklausomai nuo maisto rūšies ir dydžio. Svarbu stebėti temperatūrą ir dūmų srautą, kad maistas būtų tolygiai rūkytas.

Papildomi patarimai

* Valykite rūkyklą po kiekvieno naudojimo - tai padės išvengti nemalonių kvapų ir užtikrins, kad rūkykla veiktų efektyviai.
* Eksperimentuokite su skirtingomis medienos rūšimis - skirtingi medžiai suteikia skirtingus skonio niuansus, todėl galite atrasti savo mėgstamiausią derinį.
* Nepamirškite saugos - visada laikykitės saugos priemonių dirbdami su ugnimi ir metaliniais įrankiais.


Rūkyklos gamyba gali būti ne tik praktiškas sprendimas, bet ir smagus projektas, suteikiantis galimybę mėgautis unikaliu skoniu namuose pagamintu maistu. Vadovaudamiesi šiame straipsnyje pateiktais žingsniais, galite sukurti savo rūkyklą ir pradėti eksperimentuoti su įvairiais rūkymo metodais bei receptais. Laikykitės saugos taisyklių ir mėgaukitės savo darbo vaisiais!